پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برگزاری پانزدهمین نشست اعضای متعاهد کنوانسیون مقابله با بیابانزایی در ساحل عاج

 

آمار بازدید
بازدید روز : 0
بازدید کل : 0
آخرین بروزرسانی:
25 ارديبهشت 1401 ساعت 10:50
بازدید : 32 19 ارديبهشت 1401 ساعت 12:38 شماره :96080

برگزاری پانزدهمین نشست اعضای متعاهد کنوانسیون مقابله با بیابانزایی در ساحل عاج

پانزدهمین نشست کنفرانس اعضای متعاهد کنوانسیون مقابله با بیابانزایی  سازمان ملل متحد با موضوع" زمین، زندگی، میراث و  راهی به سوی رفاه و آسایش  " از امروز  19 لغایت 30 اردیبهشت ماه برابر با 9 تا 20 ماه مه سال 2022  میلادی به مدت 12 روز در هتل سوفیتل واقع در بندر ابیجان – ساحل عاج برگزار  می شود.

پیرو مفاد مندرج در مصوبه 33/COP.14  کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی سازمان ملل متحد و همچنین متعاقب رایزنی‌های انجام گرفته با دولت ساحل عاج، پانزدهمین نشست کنفرانس اعضاء متعاهد کنوانسیون یادشده و ارکان فرعی آن مشتمل بر برگزاري نشست همه اجزاء كنوانسيون از جمله نشست منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه(Annex2)، بیستمین نشست كميته بازنگری اجراء كنوانسيون (CRIC20)، پانزدهمین نشست كميته علم و فناوري (CST15)، كميته عمومي (COW) و نشست مقامات عالي رتبه عضو کنوانسیون شامل سران دولت‌های عضو و وزراء (High-Level Segment)-با موضوع "زمین، زندگی، میراث: راهی به سوی رفاه و آسایش" از امروز 19 لغایت 30 اردیبهشت ماه برابر با 9 تا 20 ماه مه سال 2022 میلادی به مدت 12 روز در هتل سوفیتل واقع در بندر ابیجان –ساحل عاج برگزار می‌گردد.

این کنفرانس بالاترین رکن تشکیلاتی کنوانسیون مقابله با بیابانزایی سازمان ملل متحد است که به صورت دوسالانه برگزار می‌شود. از اهم محورهای مورد بحث این نشست می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
- حقوق، پاداش‌ها و مسئولیت ها؛ در راستای مدیریت آینده زمین
- احیاء زمین؛ مسیری برای بهبود پایدار پساپاندمی کووید 19
- خشکیدگی در سطح وسیع؛ تاب آوری در برابر شیوع بیماری و خشکسالی
- احیاء زمین؛ نقش جوانان در تهیه و تدوین دستور کار پایداری سرزمین
- اصلاح یا بررسی کاربری زمین در آینده: تغییر الگوهای تولیدی و مصرفی

اعضای متعاهد کنوانسیون  در این  نشست بر احیاء یک میلیارد هکتار از اراضی تخریب یافته تا سال 2030، حفاظت و پایداری زمین در آینده در برابر اثرات تغییرات اقلیمی و مقابله با خطرات فزاینده بلایای طبیعی مانند خشکسالی، گرد و غبار و حریق تاکید فراوانی خواهند داشت.
در همین راستا شایان ذکر است تخریب سرزمین به همراه اثرات مخرب خشکسالی‌های مکرر چالش هایی را در دنیای اقتصاد، به اکوسیستم ها و همچنین مردم جهان تحمیل نموده که لازم است بخش وزراء و مقامات عالیرتبه با ارسال پیامی کلیدی به جهانیان بر لزوم احیا اراضی تخریب یافته و کاهش اثرات نامطلوب خشکسالی و تغییرات اقلیمی که به طور فزایندهای در حال تکرار بوده و همچنین اعمال جدی مدیریت پایدار سرزمین در پاسخ به تهدیدات ناشی از تغییرات اقلیمی، عدم امنیت غذایی و خشکسالی تاکید نمایند.
همچنین مذاکرات و گفتگوها بر دستورکار پانزدهمین نشست کمیته علوم و تکنولوژی کنوانسیون مزبور و بیستمین نشست کمیته بازنگری اجرای کنوانسیون مقابله با بیابانزایی ملل متحد و همچنین سایر موضوعات نظیر برنامه کاری کنفرانس اعضاء متعاهد متمرکز خواهد بود
در بخش پایانی این نشست، تمام تصمیماتی که پیش از این مصوب نشده بود، بررسی می‌گردد. همچنین در خصوص تاریخ و محل برگزاری شانزدهمین نشست کنفرانس اعضاء متعاهد تصمیم گیری خواهد شد. 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :