پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تاکید رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر رایزنی با کشورهای همسایه برای مدیریت ریزگردها

 

آمار بازدید
بازدید روز : 0
بازدید کل : 0
آخرین بروزرسانی:
25 ارديبهشت 1401 ساعت 10:50
بازدید : 33 6 ارديبهشت 1401 ساعت 8:43 شماره :95849

تاکید رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر رایزنی با کشورهای همسایه برای مدیریت ریزگردها

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی با کشورهای همسایه به ویژه عراق و سوریه برای مدیریت ریزگردها را ضروری دانست و گفت: کشور ما جدای از شرایط اقلیمی، همیشه در تراز آستانه ها قرار دارد. بنابراین گاهی اوقات می بایست تصمیماتی را در شرایط اضطراری اتخاذ و اجرا کرد که الزاما با طرح های جامع سازگاری ندارند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، علی سلاجقه در سومین جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار که با حضور  رییس سازمان منابع طبیعی و ابخیزداری کشور برگزار شد با تاکید بر لزوم مدیریت صحیح منابع آب و خاک در استان خوزستان، خواستار تشکیل کارگروه مدیریت جامع آب و خاک این استان در ستاد ملی مدیریت گرد و غبار شد و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری را محور تشکیل این کارگروه دانست.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت تکمیل پروژه های نیمه تمام برای تثبیت کانون های ریزگرد در استان خوزستان، گفت: می بایست بحث اعتبارات و زمانبندی تکمیل پروژه های بر زمین مانده به سرعت در ستاد ملی مدیریت گرد و غبار مصوب شود.
سلاجقه، کشاورزی حفاظتی را از راه های مقابله با پدیده گرد و غبار در استان خوزستان عنوان کرد و گفت: حتما دوستان ما در وزارت جهاد کشاورزی می بایست گزارش اقدامات انجام شده در بحث کشاورزی حفاظتی را به ستاد گزارش کنند چراکه اعتبار آن هم تخصیص یافته است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم تامین آب برای کانون های تولید گرد و غبار در جنوب شرق خوزستان، اظهار کرد: اگرچه در شرایط کم آبی قرار داریم اما وزارت نیرو می بایست 3 سناریوی تامین حقابه ها در شرایط پرآبی، میان آبی و کم آبی را در نظر گرفته و به همان نسبت، آب را تخصیص دهد.
وی در عین حال مسوولیت اجتماعی وزارتخانه های مختلف به ویژه وزارت نفت و راه و شهرسازی در کمک به مدیریت پدیده گرد و غبار در کشور را یادآوری کرد.
سلاجقه در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال به نام "سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین" از سوی رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: باید فناوری های نوین که می توانند برای مدیریت بهینه آب و خاک موثر باشند، مورد توجه قرار بگیرند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص استفاده از مالچ برای تثبیت ریزگردها نیز گفت: تا وقتی که مالچ های جایگزین که از نظر محیط زیستی مورد تایید سازمان استاندارد هستند، معرفی نشوند، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری مجبور به استفاده از مالچ های نفتی است. بنابراین می بایست هرچه زودتر و با همکاری شرکت های دانش بنیان این کار عملیاتی شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :