پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 33 هزار واحد دامی مستقر در مراتع سیاهکوه ورامین از10 خرداد به بعد راهی مراتع ییلاقی می شوند
پیشخوان روزنامه ها
آمار بازدید
بازدید روز : 25246
بازدید کل : 772124
آخرین بروزرسانی:
7 خرداد 1399 ساعت 14:1
بازدید : 52 20 ارديبهشت 1399 ساعت 12:47 شماره :72273
با توجه به بیماری کرونا و پوشش مناسب مراتع؛
33 هزار واحد دامی مستقر در مراتع سیاهکوه ورامین از10 خرداد به بعد راهی مراتع ییلاقی می شوند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های ورامین و قرچک اعلام کرد: با توجه به بیماری کرونا و حفظ سلامت بهره برداران و وضعیت مناسب پوشش گیاهی مراتع، تصمیم گرفته شد تا 33 هزار واحد دامی مستقر در مراتع قشلاقی سیاهکوه ورامین تا10 خرداد ماه سال جاری در این مراتع بمانند و سپس راهی مراتع ییلاقی لار شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اصغر سپه وند بابیان این مطلب خطاب به بهره برداران مراتع تاکید کرد: به منظور حفظ و جلوگیری از تخریب اکوسیستم مراتع، ضمن رعایت برنامه زمانبندی کوچ به مراتع ییلاقی، از کوچ زود هنگام و بدون پروانه چرا به مراتع ییلاقی لار خودداری کنند.

وی به ارزش های زیست محیطی و اقتصادی مراتع اشاره و اظهار داشت: با توجه به ارزش ها  و پتانسیل های موجود در مراتع، حفظ و احیاء این سرمایه های ملی از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.

این مسئول منابع طبیعی شهرستان های ورامین و قرچک افزود: در راستای انجام عملیات اصلاحی و احیایی، طی دو سال گذشته و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 1550هکتار از مراتع سیاهکوه زیر پوشش پروژه ذخیره نزولات آسمانی با احداث هلالی های آبگیر و بذرکاری از گونه درمنه دشتی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تا کنون طرح مرتعداری برای 80 هزار هکتار از این مراتع تهیه و مصوب شده است و تهیه طرح مرتعداری برای مابقی این مراتع در دستور کار می باشد.

سپه وند با توجه به جاذبه های طبیعی مراتع سیاهکوه ورامین، بر نقش این مراتع در توسعه صنعت گردشگری و جذب گردشگران تاکید کرد.

شهرستان ورامین دارای 220هزار هکتار اراضی ملی است که حدود 190هزار هکتار آن مراتع و حدود 30هزار هکتار آن نیز اراضی بیابانی است که این مناطق چندی پیش مورد بازدید فرماندار شهرستان ورامین و مدیرکل امور عشایری استان تهران قرار گرفتند.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :