پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات بیولوژیکی آبخيزداري در 3 هزار و 331 هکتار از حوزه های آبخيز شمیرانات
پیشخوان روزنامه ها
آمار بازدید
بازدید روز : 22142
بازدید کل : 772011
آخرین بروزرسانی:
7 خرداد 1399 ساعت 14:1
بازدید : 45 16 ارديبهشت 1399 ساعت 11:56 شماره :72139

عملیات بیولوژیکی آبخيزداري در 3 هزار و 331 هکتار از حوزه های آبخيز شمیرانات

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخيزداري شهرستان شمیرانات گفت: طی دو سال گذشته و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، عملیات بیولوژیکی آبخيزداري درسطح 3هزار و 331 هکتار از حوزه های آبخيز این شهرستان به مرحله اجرا در آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخيزداري استان تهران حسن شکری با بیان این مطلب افزود: این عملیات در حوزه های آبخيز سدهای لار و لتیان و در قالب اقدامات کپه کاری و حفاظت و قرق انجام شده است.

وی ادامه داد: عملیات کپه کاری یکی از روش های بذرکاری و در راستای اصلاح و احیای مراتع انجام می شود که در این روش بذر گیاهان مرتعی مورد نظر در چاله های حفرشده با دست قرار گرفته و سپس با خاک پوشیده می شود تا بتواند از نزولات آسمانی جهت جوانه زدن و نیز ادامه رشد استفاده کند.

این مسئول منابع طبیعی شهرستان شمیرانات با بیان اینکه مناطق کپه کاری شده به مدت 2سال قرق می شوند، به برخی اهداف اجرایی این گونه اقدامات اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای این پروژ ه ها علاوه بر بهبود پوشش گیاهی و علوفه ای و کنترل سیلاب و روان آب ها، موجب احیاء و اصلاح مراتع، جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره نزولات جوی خواهند شد.

شکری تاکید کرد: با اجرای طرح ها و پروژ ه های منابع طبیعی علاوه بر اثرات مثبت زیست محیطی، موجبات بالا بردن سطح تولید و بهبود معیشت دامداران و بهره برداران مراتع نیز فراهم خواهد شد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :