پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پروژه بذرکاری در 850هکتار از مراتع سیاهکوه ورامین به اتمام رسید
پیشخوان روزنامه ها
آمار بازدید
بازدید روز : 10537
بازدید کل : 871859
آخرین بروزرسانی:
18 تير 1399 ساعت 11:41
بازدید : 143 15 دی 1398 ساعت 12:57 شماره :68343

پروژه بذرکاری در 850هکتار از مراتع سیاهکوه ورامین به اتمام رسید

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های ورامین و قرچک از به اتمام رسیدن پروژه بذرکاری در سطح 850هکتار از مراتع سیاهکوه ورامین و آماده بهره برداری بودن این پروژه خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اصغر سپه وند با بیان اینکه این پروژه در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و در حوزه آبخیز سیاهکوه ورامین به مرحله اجرا درآمده است اظهار داشت: این اقدام بیولوژیکی که با بذرکاری گونه مرتعی درمنه دشتی و احداث هلالی های آبگیر همراه بوده است در راستای حفظ و توسعه پوشش گیاهی، افزایش جذب نزولات آسمانی، جلوگیری از گسترش بیابان و کنترل پدیده گرد و غبار اجرائی شده است.

وی ادامه داد: مراتع سیاهکوه دارای وسعتی حدود 196 هزار هکتار است که بر اساس مطالعه و تهیه طرح تفصیلی- اجرایی نقاط حساس و بحرانی این مراتع از لحاظ احیا و تقویت پوشش گیاهی و همچنین قابلیت اجرای این پروژه مشخص شده است که با اجرای این اقدامات از سال 95 تا کنون 1550 هکتار از این مراتع زیر پوشش عملیات اجرایی بذرکاری با احداث هلالی های آبگیر قرار گرفته است و در حال حاضر تحت حفاظت و قرق می باشد.

سپه وند با اشاره به اینکه همجواری مراتع سیاهکوه با تالاب بند علیخان نقش مهمی در حیات اکوسیستم منطقه دارد خاطر نشان کرد: این مراتع که دارای گونه های اسکنبیل، اشنیان، گز، خارشتر، درمنه دشتی، سالسولا و... می باشد و در دروازه ورود به پارک ملی کویر قرار دارد، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از توسعه بیابان داشته و حفظ و توسعه این مراتع در کنترل بیابان زایی بسیار حائز اهمیت است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :